توسعه روابط تجاری ایران با دو کشور چین و ژاپن به عنوان دو قطب اقتصادی در منطقه شرق آسیا با هدف افزایش حجم تبادلات در زمینه صنایع کشاورزی، صنایع غذایی و در بخش داروهای گیاهی در دستور کار قرار گرفته است.

به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف صادراتی و اجرای سیاست‌های کلان کشور در افزایش صادرات غیرنفتی تصمیم‌ بر افزایش همکاری در زمینه صنایع کشاورزی و تبدیلی، صنایع غذایی و نوشیدنی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی بین ایران و کشورهای چین و ژاپن شده است.

اعزام هیات تجاری در اسفندماه سال جاری نیز به مدت یک هفته به کشورهای چین و ژاپن (شانگهای و توکیو) به منظور بازاریابی و به مجوز سازمان توسعه تجارت ایران دیگر مسئله ای است که افزایش سطح همکاری‌های ایران با دو کشور مذکور مد نظر قرار می‌گیرد.
از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این هیات تجاری که قرار است در آخرین ما سال جاری به دو کشور ژاپن و چین سفر کند، هماهنگی جهت برگزاری نشست‌های تخصصی دو جانبه با حضور طرف‌های تجاری چین و ژاپن در حوزه صنایع غذایی، دیدار با مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در شانگهای و توکیو جهت انجام جلسه به منظور ارائه اطلاعات سیاسی و اقتصادی از کشور چین و ژاپن، بازدید از نمایشگاه‌های بین‌المللی صنایع غذایی ژاپن، بازدید از کارخانه‌های تولیدی و صنعتی در شانگهای و توکیو است.