به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، دکتر محمد باقر رضایی رئیس انجمن علمی گیاهان داروی ایران افزایش سرمایه گذاری، حمایت از تولیدکنندگان و نحوه مناسب فرآوری گیاهان دارویی از مهمترین اهداف راه اندازی این بانک اعلام کرد و افزود:با بهره گیری از تجارب صاحب نظران و اندیشمندان درصدد راه اندازی این سامانه هستیم.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران تاکید کرد:اکنون در حال تدوین آیین نامه و اساسنامه بانک های گیاهان دارویی هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ نوع خدمت از طریق این سامانه ارائه خواهد شد گفت:برگزاری دوره های آموزشی، برپایی کارگاه ها، ارائه اطلاعات مناسب،حمایت از فعالان، نحوه صحیح فراوری و ارائه آخرین تحولات و تغییرات در دنیا از جمله خدماتی است که از طریق این سامانه ارایه خواهد شد.

رضایی پیش بینی کرد که فعالان و تولیدکنندگان گیاهان دارویی از این سامانه استقبال خوبی به عمل آورند و گفت: حضور موثر و فعال آنان عامل مهمی در راه اندازی سریع تر این سامانه است.

وی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا امکانات و شرایط لازم برای توسعه کاشت گیاهان دارویی در اقصی نقاط کشور فراهم شود،اظهار کرد:با راه اندازی این بانک به دنبال ساماندهی فعالیت ها در حوزه گیاهان دارویی هستیم تا خدمات شایسته را به تولیدکنندگان و فعالان این حوزه ارائه شود.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران بر لزوم اطلاع رسانی به موقع و مناسب فعالیت های حوزه گیاهان دارویی تاکید کرد و گفت: درصدد هستیم با بهره گیری از کتاب، لوح فشرده و ارایه مشاوره این موضوع مهم را در جامعه نهادینه کنیم.

وی برلزوم سرمایه گذاری بیشتر در کاشت برخی ازگونه های گیاهی تاکید کرد و گفت: کاشت تعدادی از گونه های گیاهی توسعه پیدا کرده اما به دلایل مختلف بازار این گیاهان دارویی خوب نیست.

رضایی اظهار کرد: عدم انتخاب اراضی مناسب برای کشت، ارگانیک نبودن محصولات و استفاده از سموم کشاورزی از جمله دلایل کاهش مواد موثره و از دست دادن باز جهانی این محصولات است.