این یادداشت در خبرگزاری تسنیم و بدون درج نام نویسنده منتشر شده و انعکاس آن در شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی صرفا جنبه اطلاع رسانی و آشنایی با نظرات مختلف داشته و الزاما به معنای تأیید یا رد محتوای آن نمی باشد.


متأسفانه در چند سال اخیر با رونق گرفتن علم طب سنتی و استقبال بی‌نظیر مردم نسبت به گیاهان دارویی برخی از سودجویان به‌دنبال انحصاری کردن فروش گیاهان دارویی به‌اشکال گوناگون هستند که وظیفه دولت حذف این افراد از دستگاه دولتی و درخواست‌های آنها در این زمینه است.

با تأسیس دانشکده طب سنتی ایران در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور زمزمه تأسیس و جایگزین کردن داروخانه‌های گیاهی به‌جای عطاری‌ها توسط مسئولان به گوش می‌رسد.

عطاران باسابقه و پرتجربه که در چند دهه اخیر وظیفه انتقال علم طب سنتی ایران را به نسل‌های بعدی داشتند با تبلیغات عوام‌فریبانه زیر چرخ این عمل لِه خواهند شد و این در حالی است که اساتید درجه یک نخستین دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی عطار بودند.

در کشور پهناور ایران عطاری‌های باسابقه‌ای وجود دارند که بیش از چند دهه است که در زمینه طب سنتی فعالیت دارند و متأسفانه وزارت بهداشت هیچ گونه برنامه‌ای برای این افراد و علم‌شان ندارد و در خیلی از موارد با عناوین گوناگون مثل دخالت در امور پزشکی و غیره آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند، در صورتی که همین افراد اگر در کشورهای دیگر ساکن بودند و این اطلاعات و تجربیات را داشتند دولت علاوه بر مجوز فعالیت، به آنها کمک‌های مالی و اقتصادی نیز می‌کرد.

البته همان‌گونه که در همه اصناف حتی صنف پزشکان افرادی سودجو و بی‌انصاف وجود دارند میان عطاران هم برخی از آنها که غالباً طی دو سه سال اخیر مغازه تأسیس کردند به‌اشکال گوناگون و بدون اطلاعات کافی در این زمینه به فروش برخی از داروهای غیرمجاز دست زدند که باید به‌صورت جدی جریمه و پلمب شوند، اما نباید وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی همه عطاری‌ها را به‌خاطر برخی افراد سودجو تعطیل کنند.

متأسفانه به‌خاطر برخی از مصوبه‌های جدید دولت در زمینه طب سنتی ایران، خیلی از افراد مطلع و باتجربه که بیش از چند دهه در زمینه طب مکمل و طب سنتی مشغول به تحصیل و کسب علم هستند در حال خارج شدن از کشور هستند و باید برای آنها مصوبه‌ای اساسی و کارآفرین طراحی شود.

در کشورهای اروپایی و غربی و حتی در خیلی از کشورهای شرقی درمانگرهای طب مکمل پزشک نیستند ولی با اخذ مجوز مشغول فعالیت درمانی هستند، اینکه شخصی پزشکی نوین را به‌صورت آکادمیک طی نکرده و نگذرانده است, دلیل قانع کننده‌ای بر بی‌اطلاعی یا درمانگر نبودن او نیست و باید این افراد ساماندهی شوند، بنابراین دیدگاه مردم که به این افراد مراجعه کردند و مشکلاتشان برطرف شده است نباید با یک تبلیغات بی‌اساس از بین برود. نباید تجربه چند دهه برخی افراد به‌خاطر سوء استفاده چند نفر افراد جاهل و بی‌انصاف نادیده گرفته شود و آنها را از صحنه طب سنتی ایران خارج کرد.

زمانی که ما افرادی باتجربه و خبره در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی داریم چرا ابتدا آنها را ساماندهی نکنیم سپس در صورت نیاز دانشجوی جدید پذیرش کنیم؟ چرا برخی از افراد فکر می‌کنند اشخاصی که بیش از ۱۰ الی ۳۰ سال عمر خویش را در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی صرف کرد‌ه‌اند اطلاعاتشان کمتر از یک دانشجوی پزشکی که فقط به‌مدت کمتر از ۴ سال اطلاعات طب سنتی را به‌صورت آکادمیک خوانده است و بعد هم عنوان متخصص طب سنتی گرفته است، باید باشد؟

بر این اساس باید در قوانین اجرایی طب سنتی در کشور تجدید نظر شود وگرنه به‌زودی شاهد از بین رفتن خیلی از تجربه‌ها در زمینه طب سنتی ایران و گیاهان دارویی خواهیم بود و یقیناً این امر باعث بی‌توجهی مردم به سیستم آکادمیک پزشکی کشور نیز خواهد شد.