به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از فارس، رمضان کلوندی با بیان اینکه همدان از گذشته‌های دور یکی از قطب‌های گیاهان دارویی در کشور بوده است، اظهار کرد: گیاهان دارویی از همدان جمع‌آوری و به استان‌ها و حتی کشورهای دیگر مانند انگلیس صادر می‌شده است.

وی ادامه داد: استان همدان دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه گیاهان دارویی بوده و ۳۹۰ گونه گیاهان دارویی در همدان وجود دارد.

 این مسئول اضافه کرد: ۳۱۵ گونه گیاهان دارویی در مناطق مختلف همدان به صورت خود‌ رو هستند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان افزود: کارهای تحقیقاتی خوبی در زمینه شناسایی، جمع‌آوری، بررسی مواد مؤثری و کشت و اهلی کردن گیاهان دارویی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای شناسایی گیاهان دارویی باید از افراد با تجربه و صاحب‌نظر استفاده شود، تصریح کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی همدان، باغ گیاهان دارویی دارد که با بنیاد بوعلی و دانشکده طب سنتی همکاری می‌کند.

کلوندی با بیان اینکه همه ما در قبال وجود مدفن بوعلی سینا در همدان مسئول هستیم، ادامه داد: مردم دنیا و ایران در مورد شهر همدان به خاطر وجود بوعلی سینا طور دیگری می‌اندیشند که این موضوع مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی اضافه کرد: بوعلی‌سینا بیش از آنچه که هست باید به مردم شناسانده شود و در این زمینه خیلی کم‌کاری کردیم.

مسئول واحد گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه ۱۲ سال پیش با همکاری میراث فرهنگی نمایشگاه گیاهان دارویی را در آرامگاه بوعلی‌سینا برگزار کردیم، گفت: همین نمایشگاه باعث تغییر نگاه مردم به این دانشمند بزرگ شد و با یکی از ابعاد شخصیتی ابن‌سینا که طب و شناسایی گیاهان دارویی بود، آشنا شدند.

وی افزود: وزرات جهاد کشاورزی، استان همدان را به عنوان قطب گیاهان دارویی کشور معرفی کرده و باغ گیاهان دارویی همدان در کشور نمونه‌ای ندارد و در خاورمیانه نیز بی‌نظیر است که بیش از ۲۰۰ گونه گیاه دارویی در این باغ پرورش داده می‌شوند.

کلوندی یادآور شد: باغ گیاهان دارویی می‌تواند به عنوان یک مکان توریستی مطرح شود که منبع درآمد زیادی برای همدان باشد.

وی خاطرنشان کرد: بزرگداشت هزاره تألیف کتاب قانون مسئولیت ما را بیشتر می‌کند که در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی بیشتر کار شود.

مسئول واحد گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان با بیان این‌که همدان در زمینه برگزاری همایش‌های بین‌المللی هیچ کمبودی ندارد، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌ها، برگزاری همایش‌ها و بزرگداشت‌های علمی بوعلی سینا نهادینه شده و در خود همدان برگزار شود.

وی گفت: اگر می‌خواهیم طب سنتی در کشور حکمایی چون بوعلی‌سینا تربیت کند باید افراد علاقمند از مقطع دیپلم وارد دانشکده طب سنتی شوند، نه اینکه هفت سال پزشکی عمومی بخوانند و بعد دو سال طب سنتی بگذرانند، چون وقتی ذهن آنها با طب مدرن شکل بگیرد نمی‌توانند متخصص طب سنتی شوند.

Please follow and like us:
Pin Share