منظره درخت، گل و میوه خشک کشده میخک درختی Syzygium aromaticum

منظره درخت، گل و میوه خشک کشده میخک درختی Syzygium aromaticum

میخک درختی

اسم علمی: Eugenia caryophylatta مترادف  Syzygium aromaticum

اسم انگلیسی: Clove

درخت میخک یک گیاه بومی جزایر اسپایس (جزایر ادویه) در اندونزی است که جایگاه مهمی در طب سنتی و همچنین در غذاهای مشرق زمین دارد. این گیاه یک ضدعفونی کننده قوی است که به منظور جلوگیری از مسمومیت و عفونت های تغذیه ای به غذاها افزوده می شود. اسانس میخک یکی از بهترین داروهای فوری برای درمان اولسرهای دهانی، درد دندان و بطور کلی دردهای عصبی است.

باید توجه داشت که در این گیاه به دلیل اینکه  قسمت مورد استفاده آن که باقیمانده گلهای خشک شده است، به شکل میخ می باشد به نام میخک معروف شده و با گل میخک زینتی Dianthus caryophyllus کاملا متفاوت است. لذا نباید میخک زینتی را با این گیاه اشتباه گرفت.

 کاربردهای درمانی

قسمت مورد استفاده: اسانس، غنچه ی گل (میخک ها)

اثرات مهم: ضد درد، ضد استفراغ، آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده، قابض، محرک

 درد دندان و دردهای عصبی: قرار دادن مقداری میخک در داخل دهان و یا ریختن یک قطره اسانس میخک بر روی پنبه و قرار دادن این پنبه بر روی دندان، یک داروی مطمئن و فوری برای درد دندان به شمار می رود. این اسانس باید به مقدار کم استفاده شده و روی لثه قرار نگیرد. اسانس رقیق شده میخک (مثلاً ۳ درصد) نیز می تواند بر روی سایر نقاط پوست به منظور  تسکین برخی دردهای عصبی مانند زونا مالیده شود.

 مشکلات گوارشی و سندروم روده تحریک پذیر: مقادیر اندک پودر یا تنطور میخک برای درمان بیماریهایی مانند تهوع، سوءهاضمه، گاز و نفخ معده مفید است. میخک می تواند اسهال و استفراغ را تسکین داده و با عفونت ها نیز مقابله کند. از آنجا که این گیاه خاصیت بیحس کنندگی خفیف نیز دارد، می تواند با کم کردن حساسیت عصب های داخل روده اسپاسم را کاهش داده و در سندروم روده تحریک پذیر نیز مفید باشد.