اسم علمی: Calendula officinalis

 

اسم انگلیسی: Marigold, Calendula

گل همیشه بهار Marigold (Calendula officinalis)

گل همیشه بهار Marigold (Calendula officinalis)

همیشه بهار بعنوان بهترین کرم و پماد شناخته شده برای تسکین و درمان پوست های ملتهب و آسیب دیده و دردناک شناخته می شود. از گلهای نارنجی روشن آن می توان دم کرده ای تهیه کرد که پس از سرد شدن به عنوان لوسیون برای شستن و التیام بخشی جوش ها و تاولهای پوستی، بریدگی ها یا گزیدگی ها کاربرد دارد.

کاربردهای درمانی

قسمت مورد استفاده: گل ها

اثرات مهم: ضد قارچ، ضد التهاب، ضد میکروب، پاک کننده خون، درمان زخمها

عفونت های پوستی: همیشه بهار چه به صورت مصرف داخلی و چه به صورت مصرف موضعی بر روی پوست، اثر ضدعفونی کننده، پاک کننده و سم زدایی را به عنوان خواص و کاربردهای بالقوه خود به همراه دارد. همیشه بهار به صورت لوسیون ، کرم یا پماد باعث تسریع در بهبود طیف وسیعی از مشکلات و ناراحتیهای پوستی نظیر سوختگی های جزئی و آفتاب سوختگی، گزش و نیش حشرات، جوشهای چرکی، ورم پستان (ماسیتیت)، بریدگیها و خراشها بثورات پوستی و سایر التهابات پوستی می شود. 

ناراحتیهای گوارشی: در مصرف داخلی (به صورت دم کرده) همیشه بهار ممکن است برای کمک به درمان التهابات سراسر دستگاه گوارشی نظیر زخم معده و گاستریت استفاده شود. همیشه بهار به دلیل اینکه تا حدودی اثر ضدقارچی نیز دارد، می تواند به بهبود عفونتهای دستگاه گوارش علی الخصوص زمانی که مربوط به Dysbiosis و Candidasis می شود، و همچنین در درمان مشکلاتی از قبیل آکنه، عفونت گلو و ورم پستان مؤثر باشد. همیشه بهار به صورت دم کرده در ترکیب با گیاهانی نظیر شبدر قرمز (Trifolium pratense)، شیرپنیر (Galium aparine) و بابونه  چشم گاوی (Chamomilla recutita) مصرف می شود.