خبرگزاری فارس: عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی،


 صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: با


توجه به ظرفیت های فراوان در زمینه گیاهان دارویی


در استان کرمان، انجمن گیاهان دارویی تشکیل می


شود.خبرگزاری فارس: انجمن گیاهان دارویی در کرمان تشکیل می شود

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، مهدی ایرانی کرمانی در نشست کمیسیون کشاورزی از راه اندازی انجمن گیاهان دارویی خبر داد.


وی با اشاره به تشکیل کار گروه توسعه کشاورزی استان و اختصاص ۳۵۰ میلیارد تومان بودجه برای این کار گروه افزود: هیچ نماینده ای از بخش خصوصی در این کار گروه حضور ندارد.


ایرانی کرمانی کرمان را استانی مناسب و با ظرفیت های فراوان در زمینه گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: خشکی هوا و ارتفاع از سطح دریا سبب شده است که زمینه توسعه پرورش گیاهان دارویی در کرمان فراهم آید، از این رو درصدد تشکیل انجمن گیاهان دارویی هستیم.


وی با بیان اینکه وجود یک چهارم باغ های کشور در کرمان سبب می شود، سموم و آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار شوند، تصریح کرد: باید کمیته ای با عنوان سموم و آفات در کمیسیون کشاورزی تشکیل شود.


سرپرست شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان درآمد استان کرمان از محل تولید خرما و پسته را ۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این درآمد کمتر نصیب کرمان می شود و آثارش در این استان به چشم نمی آید.


حمید قاسم نژاد افزود: همه ساله در فصل برداشت این محصول شاهد حضور افراد غیربومی و خرید و عرضه این محصولات توسط آنها هستیم.


وی عنوان کرد: از این رو بر آن شدیم تا شهرک های صنعتی تخصصی پسته و خرما را در کرمان ایجاد کنیم و تمام اقدامات در مورد فرآوری و عرضه این محصولات در استان انجام شود.


قاسم نژاد با اشاره به اینکه شهرک صنعتی تخصصی پسته در رفسنجان کلنگ زنی شده است، افزود: شهرک تخصصی خرما نیز در بم ایجاد می شود.


سرپرست شرکت شهرک های صنعتی استان کرمان با بیان اینکه واگذاری واحدهای این شرکت به فعالان این محصول در همه زمینه ها صورت می گیرد، تصریح کرد: همچنین بورس کالای این دو محصول نیز در این شهرک ها راه اندازی می شود.


در ادامه این نشست کمیسیون های تخصصی کمیسیون کشاورزی از جمله کمیته دام و طیور، کمیته زراعت و کمیته خدمات و صنایع تبدیلی به بیان اهم فعالیت های انجام شده پرداختند.


در پایان این نشست مقرر شد، کار گروهی از متخصصان، علاقمندان و فعالان در مورد واگذاری زمین در شهرک های تخصصی پسته و خرما به متقاضیان واجدالشرایط و تایید توانمندی های متقاضیان تشکیل شود.


همچنین بررسی چگونگی تشکیل انجمن گیاهان دارویی در این نشست مصوب شد.