گز روغنی Moringa peregrina

گز روغنی Moringa peregrina

شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی: گاز رخ یا گز روغنی با نام علمی Moringa peregrina در مساحتی حدود یک میلیون و یکصد هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان و بشاگرد هرمزگان با متوسط یازده اصله در هر هکتار وجود دارد که معروف است به درخت معجزه، از گز روغنی بطور سنتی مردم سیستان و بلوچستان در درمان بیماریهایی مانند جرب، رماتیسم و بیماریهای پوستی استفاده می کنند، از دانه آن بعنوان آجیل و از روغن آن برای پخت و پز و همچنین درمان بیماریها و از پوست وریشه آن برای تصفیه آب بهره می برند.

از سه سال قبل این درخت مورد توجه قرار گرفته و توسط مردم و با کمک منابع طبیعی نیکشهر حدود ۸۰۰ هکتار به زیر کشت رفته است.

در حال حاضر این درخت از جنوب استان با آب و هوای اقیانوسی به شمال استان با اقلیم تورانی آورده شده و در مساحتی به وسعت ۲/۷ هکتار به زیر کشت برده است، در محدوده دو راهی زابل به زاهدان بطرف سفید آبه که زمینهای سنگلاخی و شبیه به خاستگاه اصلی این درخت دارد.

روغن این درخت در مصارف صنعتی از جمله ساعت سازی و صنایع هوایی کار برد دارد و بطور کلی در صنعت هر جا نیاز به روغنی باشد که در اثر گرما و سایش زیاد دفرموله نشود و حالت ویسکوزیته خود را از دست ندهد از این روغن بهره می برند.

در دنیا فقط دو کشور آلمان و سوئیس توانایی تولید این روغن را دارند. که محصول شرکت سویسی بنام ((نوستار)) به بازار ایران می آید. شرکت گل گهر دارو در استان سیستان و بلوچستان برای اولین بار در ایران توانسته است این روغن را تولید صنعتی نماید و بعنوان یک برند معرفی کند و بهمین منظور بعنوان شرکت دانش بنیان شناخته می شود.

فیلم مرتبط با بهره برداری از این گیاه در استان سیستان و بلوچستان را که توسط شرکت دانش بنیان گل گهر دارو تولید شده است مشاهده فرمایید:

دانلود فیلم