دکتر امیرحسین جمشیدی رئیس اداره گیاهان دارویی وزارت بهداشت با بیان این مطلب گفت: طرح عملیاتی نظارت بر عطاری ها و مراکز فروش فرآورده های گیاهان دارویی از سوی وزارت بهداشت آماده شده است وامسال اجرا می شود و در قالب این طرح کلیه فرآورده های گیاهان دارویی اعم از فله و بسته بندی شده باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرند تا مشخص باشد که نوع فرآورده اصل است و از نظر آلودگی میکروبی کنترل شده است.

امیرحسین جمشیدی تصریح کرد: عرضه فرآورده های گیاهان دارویی آخرین مرحله از تولید و توزیع این مواد است بنابراین تلاش ما این است که با نظارت دقیق و علمی بر مراکز عرضه این فرآورده ها، کاری کنیم که مراکز عرضه مطمئن برای مردم قابل شناسایی باشد و هرگاه مردم از وزارت بهداشت دراین باره سوالی پرسیدند بتوانیم به راحتی مراکز مجاز و فرآورده های مجاز را به آنان معرفی کنیم.

جمشیدی افزود: طی ۴ سال گذشته رشد قابل قبولی از نظر افزایش کمی فرآورده های گیاهان دارویی در کشور داشته ایم به طوری که تعداد این فرآورده ها حدود ۳ برابر شده و از ۱۳۴ به ۳۸۹ فرآورده رسیده است. وی خاطرنشان کرد: طی این مدت آیین نامه ساخت داروهای با منشاء گیاهی و طبیعی نیز تدوین شد وحدود ۲۵۰ فرآورده دارویی گیاهی توانستند براساس این آیین نامه جدید از وزارت بهداشت مجوز بگیرند.

وی تاکید کرد: فرآورده های گیاهی فله نیز باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرند تا مشخص باشد که نوع فرآورده اصل است و از نظر آلودگی میکروبی کنترل شده است. به این ترتیب تمام فرآورده های گیاهی بسته بندی شده و فله در صورت تایید از سوی وزارت بهداشت در مراکز عرضه این فرآورده ها اعم از عطاری ها و مراکز دیگر تحت نظارت وزارت بهداشت دراختیار عموم قرار می گیرد و مردم به راحتی می توانند با مشاهده مجوز وزارت بهداشت از سلامت و ایمنی مواد عرضه شده مطمئن شوند.

برای شنیدن فایل صوتی این گفتگو به صورت کامل اینجا کلیک کنید:   

برای دانلود فایل صوتی نیز می توانید  روی دکمه زیر کلیک کنید:

برای دانلود فایل کلیک کنید

Please follow and like us:
Pin Share