زرین گیاه یا بادرنجبویه دنایی با نام علمی(Dracocephalum kotschyi Boiss) از گیاهان دارویی با ارزش و انحصاری کشور ما ایران می باشد که متاسفانه در سالهای اخیر به دلایل مختلفی از جمله خشکسالی، بهره برداری بیش از اندازه توسط دام و … در حال انقراض می باشد. این گیاه بومی مناطق بسیار مرتفع و سردسیر کشورمان می باشد.در مناطق مختلف کشور از این گیاه با نامهای زرابی،گیاه آهوان و پلنگ مشک یاد می شود.

ویژگی های گیاهشناسی :
زرین گیاه، گیاهی است چند ساله، نیمه چوبی متعلق به خانواده نعناعیان دارای ساقه ها چوبی، به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر متعدد،ایستاده، محکم، ساده یا کمی منشعب برگ ها دمبرگ دار، تخم مرغی شکل، دارای دندانه های نوک کند یا کنگره ای گلهای بزرگ، سفید یا سفید متمایل به زرد به شکل سر اژدها می باشد.

عوامل محدود کننده فراوانی و پراکنش زرین گیاه:
به رغم پراکنش وسیع زرین گیاه در ایران متاسفانه این گونه طبق گزارشات متعدد در استانهای مختلف به عنوان گونه در حال انقراض و یا گونه نادر معرفی شده است. که ما به ذکر دلایل این واقعه می پردازیم:
چرای بیش از حد دام
برداشت بی رویه و غیر اصولی توسط انسان
شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی رویشگاه
شیب تند رویشگاه
عمق کم خاک
جوانه زنی نامنظم به علت خواب بذری پیچیده
استقرار ضعیف گیاه در سال اول

خواص درمانی زرین گیاه :
از دیدگاه طب سنتی:

در طب سنتی در درمان دردهای رماتیسمی
التیام زخم ها
تعدیل سیستم ایمنی

از دیدگاه طب نوین:
کاهش دهنده چربی خون
اثرات ضد تریپازونوم
تنظیم کنندگی سیستم ایمنی (immunomodulatory)
ضد درد و آرامبخش
خاصیت ضد سرطانی

 

در فیلم زیر یک شرکت کوچک حاصل از تلاش های سه فارغ التحصیل کشاورزی نشان داده شده است که در استان اصفهان در حال تولید گیاهچه گیاه دارویی زرین گیاه می باشند. شرکت تعاونی رهنما کشت پرتیکان در سال ۱۳۸۷ با هدف اشتغال زایی و ورود به عرصه های تازه در کشاورزی کشور تاسیس گردید.آرمان اصلی این شرکت فعالیت بر اساس دانش و خلاقیت و گشایش افقهای تازه در مقابل کشاورزی کشور عزیزمان میباشد، از این رو فعالیت اصلی خود را بر روی گیاهان دارویی و کمیاب و تلاش بر روی حفاظت و زراعی سازی آنها قرار داده است.

 

برای دانلود فایل کلیک کنید


کلیدواژه ها :