گل همیشه بهار

همیشه بهار را ” زرگل ” و ” آزر گل ” نیز می نامند . همیشه بهار با نام علمی Calendula officinalis گیاهی است یکساله یا چند ساله و علفی با قاعده ای کمی چوبی . ارتفاع ساقه ها از ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر متغییر است . برگهای همیشه بهار به اشکال واژ سرنیزه ای ، واژ تخم مرغی ، مستطیلی یا قاشقی با نوکی کند و گرد هستند .

گلهای همیشه بهار عموما در بالای ساقه ها ظاهر میشوند . گل آذین گیاه از نوع طبق یا کاپیتول است به قطر ۴ تا ۷ سانتیمتر . طبق های گل درشت و زیباست که به تناسب گرما و رطوبت محیط ، به طور منظم ، صبحها از ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و بعدازظهرها از ساعت ۴ تا ۵ جمع میشوند . همه ی قسمتهای همیشه بهار ارزش دارویی دارد ، اما معمولا گلها را به عنوان بخش دارویی گیاه مورد استفاده قرار می دهند .

عصاره یا پودر گل این گیاه که به رنگ زرد مایل به نارنجی به عنوان ماده موثر است .مواد موثر متعددی در این گیاه وجود دارد از جمله مقادیر اندکی اسید سالسیلیک که واجد اثر ضد التهابی است . فراورده های این گیاه را به صورت کرم و پماد تهیه می کنند و از طریق موضعی مورد استفاده قرار می دهند . این دارو برای درمان اگزما ، خارشهای پوستی و التهابات پوستی استفاده می شود .

همیشه بهار را از طریق خوراکی نیز مورد استفاده قرار می دهند برای درمان اختلالات گوارشی ،ولی قابل توجه است که این دارو اثرات مضری نیز دارد و از جمله در دوران حاملگی و شیر دهی نباید از آن استفاده شود

 .

کلیدواژه ها : , ,