باریجه گیاهی است که در مناطق محدودی از ایران می روید. یکی از این مناطق محدود در ایران بخشی از شهرستان گرمسار است که این گیاه در ارتفاعات بلند آن می روید و ارزش اقتصادی بسیاری دارد. آن چیزی که توجه صاحبان صنایع و مرتعداران را به این گیاه جلب کرده است ارزش اقتصادی شیره درون آن است که استخراج آن با دشواری بسیاری انجام می شود.

آنچه مشهود است در داخل کشورمان به ارزش صنعتی شیره این گیاه کمتر پی برده ایم و شاید فناوری استفاده از آن را نداریم و هنوز به کاربرد آن در صنایع مختلف آشنا نیستیم جز آنکه می دانیم به قول کتاب های قدیمی شیره این گیاه برای درد معده و عفونت های روده مفید است. هرچند امروز در پژوهشکده های داروهای گیاهی در تهران تحقیقات وسیعی برای کاربرد آن در صنایع آغاز شده است.

آنچه مسلم است و خارج از مرزهای ایران شیره این بوته در صنایع پتروشیمی ، بهداشتی و مهم تر از همه صنایع دفاعی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. نیاز خاص به این ماده ارزشمند و کمیاب که استخراج آن به سختی انجام می گیرد سبب گردیده در بازارهای داخلی و به تبع آن در بازارهای خارجی قیمت آن بسیار قابل توجه باشد.

منطقه ای به نام لزوره که در قسمت شمالی شهرستان گرمسار واقع شده است منطقه ییلاقی با رشته کوه های مرتفع که این گیاه در بلندترین قله آن می روید. افرادی خاص (باریجه زن) که به شرایط و دشواری کار در کوهستان و استخراج شیره آن آگاهی و تجربه کامل دارند به صورت گروهی در منطقه مستقر می شوند و شروع به کار می کنند.

برای دانلود فیلم مستند تیغ زنی باریجه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

Please follow and like us:
Pin Share