• ۲۰ هزار نشاء گیاه داروییˈبه ‌لیموˈ تولید می شود

  مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی واحد آذربایجان شرقی از تولید ۲۰ هزار نشاء گیاه دارویی ˈبه ‌لیموˈ خبر داد.

 • طب سنتی کرمانی ها در معرض تهدید

  طب سنتي و عطاريها جزئي جدا نشدني از زندگي مردم کرمان هستند بطوري که در هر کوي و برزن شهر ...

 • ظرفیت عظیم گیاهان دارویی در خراسان شمالی/ پژوهشگران وارد عرصه شوند

  با وجود اینکه تمامی مسئولان و مدیران بر ظرفیت عظیم گیاهان دارویی در خراسان شمالی اذعان دارند، در عمل اتفاق چندانی برای بهره برداری از این نعمت خدادادی رخ نداده است.

 • توجه به گیاهان دارویی از ضرورت‌های اساسی اقتصاد ایران است

  به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی به نقل از قدس، هادی قوامی در همایش ملی فرآورده‌های طبیعی ...

 • تولید پنج هزار فرآورده دارویی گیاهی هدف گذاری شده است

  رییس اداره داروهای طبیعی و مکمل سازمان غذا و داروی ایران گفت: تولید و عرضه پنج هزار فرآورده داروهای گیاهی تا پایان برنامه پنجم توسعه هدف گذاری شده است.

 • فناوری کشت بافت گیاهان دارویی در کشور باید به روز شود

  مدیر گروه گیاهان دارویی پژوهشکده کشاورزی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: فناوری و دانش کشت بافت گیاهان دارویی در کشور وجود دارد اما باید این دانش را با توجه به نوع گیاه دارویی به روز و بهینه کنیم.

 • سند گیاهان دارویی در کارگروه مشورتی ستاد راهبری نقشه جامع علمی بررسی شد

  موضوع سند گیاهان دارویی به‌عنوان یکی از اولویت‌های فناوری در نقشه جامع علمی کشور در کارگروه مشورتی ستاد راهبری نقشه جامع علمی بررسی شد.

 • آویشن

  گونه‌های مختلف آویشن به عنوان مطبوع‌كننده و طعم‌دهنده، همچنین به عنوان ضدسرفه، خلط‌ آور، ضدنفخ، ضدمیكروب، ضدقارچ، ضداسپاسم، دهان‌شویه و در فرآورده‌های دهانی مورد استفاده دارند و به طور كلی به علت تشابه میزان تركیبات فنلی T.daenensis با T.vulgaris به نظر می‌رسد بتوان موارد استعمال مشابهی را انتظار داشت. از این گیاه اثرات مثبت در درمان تینیا ورسی‌كالر و شب‌ادراری كودكان گزارش گردیده است.

  موارد استعمال در طب سنتی:

  در طب گذشته از آویشن یا صعتر (سعتر) به عنوان مدر، ضد کرم، ضدنفخ و اشتهاآور استفاده نموده، جویدن آن را در تسکین درد دندان موثر می دانسته اند.

  عوارض جانبی:

  تیمول باعث تحریک غشای مخاطی و پوست می گردد. علایم مسمومیت با تیمول شامل سرگیجه، حالت تهوع، درد در دستگاه گوارش، سردرد، اغتشاش ذهنی، اغماء و ایست تنفسی می باشد. از تیمول یا عصاره آویشن که در فرآورده های خمیردندانی استفاده شده، مواردی از التهاب لب و زبان گزارش گردیده است. پرخونی و التهاب مزمن در پوست سر از صابون و شامپوهای حاوی تیمول گزارش گردیده است.

  موارد منع مصرف:

  در مورد مصرف دراز مدت آن رعایت احتیاط ضروری است و عصاره آن به تنهایی و به صورت رقیق نشده نباید مورد مصرف قرار گیرد. مصرف آن در حاملگی و شیردهی با دوزهای معمولی مشکلی ندارد. مصرف گونه های مختلف آویشن بر نظم قاعدگی موثر دانسته شده و لذا مقادیر زیاد آن نباید مصرف گردد.

 • خریداری ۶ تن گیاه دارویی در نهاوند

  رییس اداره تعاون روستایی شهرستان نهاوند گفت: برای نخستین بار شش تن گیاه دارویی گشنیز در نهاوند توسط تشکلهای بخش کشاورزی بصورت توافقی خریداری شد.

 • فعالیت در عرصه گیاهان دارویی هم درآمدزا و هم اشتغال زاست

  ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی در استان ایلام که جهاد دانشگاهی این استان دبیر آن است برای پنجمین بار با حضور اعضای این ستاد تشکیل جلسه داد که هر کدام از اعضای ستاد با اظهار مطالبی زوایای این امر مهم را مورد بررسی قرار دادند و راهکارهایی را نیز بیان کردند.