• تنها ۱۰ درصد از مردم کشور، گیاهان دارویی مصرف می‌کنند

  دبیر علمی همایش ملی گیاهان دارویی گفت: تنها ۱۰ درصد از مردم کشور، گیاهان دارویی مصرف می‌کنند.

 • کهگیلویه و بویراحمد یک چهارم گیاهان دارویی اروپا را دارد

  همایش ملی گیاهان دارویی، می‌تواند بستر مناسبی برای شناسایی گونه‌های ناشناخته گیاهی در کشور و به‌ ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد و هم چنین، معرفی آخرین دستاوردهای کشور به پژوهشگران این حوزه باشد.

 • ظرفیت عظیم گیاهان دارویی در خراسان شمالی

  با وجود اینکه تمامی مسئولان و مدیران بر ظرفیت عظیم گیاهان دارویی در خراسان شمالی اذعان دارند، در عمل اتفاق چندانی برای بهره برداری از این نعمت خدادادی رخ نداده است.

 • بنیاد نخبگان یزد از ایده‌های مرتبط با گیاهان دارویی حمایت می‌کند

  حبیب زارع در کارگروه گیاهان دارویی بنیاد نخبگان استان یزد با اشاره به تشکیل کمیته راهبردی کارگروه گیاهان دارویی در این بنیاد، اظهار داشت: یزد ظرفیت‌های بسیاری در زمینه گیاهان دارویی دارد اما این ظرفیت‌ها مغفول مانده است.

 • ساخت هشت داروی گیاهی جدید توسط محققان استان لرستان

  سرویس: علمي و فناوري – پژوهشي

  کد خبر: ۹۱۰۵۱۲۰۷۴۴۰

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان از توليد داروهاي گیاهی جدید توسط محققان اين استان خبر داد.

  دکتر بهرام دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي ایسنا منطقه لرستان، با اعلام اين خبر اظهار كرد: یکی از توانمندی‌های بومی استان وجود داروهای گیاهی و گیاهان دارویی است، لرستان تنوع زیادی در حوزه گیاهان دارویی دارد و امروزه نیاز سلامت جامعه به تولید داروهای جدید بومی است.

  وی با بیان این‌که با وجود داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در استان، تلاش دانشگاه علوم پزشکی لرستان جهت تاسیس دانشکده داروسازی به ثمر نشست و از سال آینده در این دانشگاه دانشجوی رشته داروسازی پذیرش خواهد شد، درباره داروهاي گياهي جديد ساخته شده توسط محققان اين استان گفت: سه داروی جدید از لرستان به بازار دارویی کشور وارد شده که این داروها شامل قطره «دنتول» که از «مرزه خوزستانی» تولید شده و برای تسکین درد دندان استفاده مي‌شود، پماد «رکتول» كه از مورت و پماد «زیتونکس» كه از برگ درخت زیتون تولید می‌شود، است.

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: قطره «دنتول» و پماد «رکتول» هم‌اکنون در شرکت داروسازی خرمان و پماد «زیتونکس» در شرکت دانش‌بنیان دانا کاسیان استان تولید می‌شود.

  دلفان، از طولانی شدن زمان اخذ مجوز دارو از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طولانی شدن زمان دریافت تسهیلات از سوی برخی بانکها و ثبت شرکت که ۱۰۰ روز به طول می‌انجامد، گلایه کرد و افزود: نیاز است بمنظور حمایت از تولیدکنندگان در مراکز دانش بنیان، روند انجام این کارها کوتاه شود؛ همچنين در تولید برخی داروها با کمبود تسهیلات و نقدینگی مواجه هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: برای تولید پماد «زیتونکس» 520 میلیون تومان تسهیلات از بانک صنعت و معدن و صندوق حمایت از پژوهشگران دريافت شده است.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با انتقاد از این‌که برای بسياري از طرح‌ها هزینه‌های هنگفتی صرف می‌شود، اين در حالي است كه نتایج حاصله در جهت رفع نیازهاي استان و بشكل کاربردی نیست، اظهار کرد: شرکت دانش‌بنیان دانا کاسیان و خرمان بر مبنای نیازمندی‌های بومی نهاده شده و محل خوبی برای ارتباط صنعت با دانشگاه است.

  وی با تاكيد بر قطع وابستگی علمی به بيگانگان گفت: باید اولویتهای علمی را به سمت و سوی نیازهای جامعه سوق دهیم.دلفان، همچنين از ورود شش داروی جدید محققان استان لرستان به بازار دارویی کشور خبر داد و عنوان کرد: اگر نقدینگی و اعتبار مورد نیاز تامین شود، این داروها را تولید خواهیم کرد.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان یادآور شد: هشت مدل دارو از برگ زیتون توسط محققان استان ساخته شده که بزودی وارد بازار دارویی کشور می‌شود؛ همچنین چندین دارو نیز از درخت مهجور بلوط نیز تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: چشم انداز ما توانمندی بومی در بخش داروهای گیاهی و گیاهان دارویی است و اين كه به یکی از تولیدکنندگان داروهای گیاهی در خاورمیانه تبدیل شویم.

 • ۷۰۰ قلم داروی گیاهی وارد فهرست رسمی دارویی کشور شدند

  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: ۷۰۰ قلم داروی گیاهی وارد فهرست رسمی دارویی کشور شدند.

 • ۷ خاصیت گیاه جینسینگ

  جینسینگ برای حافظه و قوای جنسی خوب است، درمانی برای پوست‌های خشک محسوب می‌شود و خستگی را از بین می‌برد. این‌ها بخشی از خواص باورنکردنی این گیاه شگفت انگیز است. برای آشنایی بیشتر با آن مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.
  ]]>

 • ضرورت راه‌اندازی رشته‌های گیاهان ‌دارویی در دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: راه‌اندازی رشته‌های گیاهان دارویی در دانشگاه‌های چهارمحال و بختیاری ضروری است.

 • اسانس شوید خاصیت ضدباکتریایی دارد

  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: شوید گیاهی خواب‎آور است که اسانس آن خاصیت ضدباکتریایی دارد.

 • برداشت گیاه دارویی به لیمو در گالیکش آغاز شد

  مدیرجهادکشاورزی شهرستان گالیکش گفت: در راستای توسعه گیاهان دارویی، برداشت گیاه دارویی به لیمو در مزارع این شهرستان اغاز شد.