• گیاه شاهدانه در کاهش لرزشهای بیماری ام اس (ms) مفید است!

  یک متخصص گیاه دارویی در اصفهان گفت : مصرف گیاه شاهدانه در کاهش لرزش ناشی از بیماری ام . اس موثر است .

 • گل مغربی Oenothera biennis

  گیاه دارویی گل مغربی

  Oenothera biennis

  .Evening primrose
   .
  Onagraceae  معرفی و گیاهشناسی

  گل مغربی گیاهی است دو ساله که ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر می باشد. برگ های این گیاه ساده و به فرم طوقه ای با کناره های موجدار هستند که در سال دوم ساقه گل دهنده ای پوشیده از تار و کرک از میان آنها نمایان می شود. گل های این گیاه منظم، دو جنسی، به رنگ زرد روشن و دارای ۴ گلبرگ بزرگ و ۸ پرچم و کاسبرگ های زود افت می باشند و به صورت گل آذین خوشه ای در طول انشعابات اصلی و فرعی ساقه قرار دارند. میوه ی آن به صورت کپسول بوده و حاوی دانه هایی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره است. وزن هزار دانه در این  گیاه در حدود 0/4 تا 0/8 گرم می باشد. ریشه های آن نسبتاً ضخیم و گوشتی بوده و به رنگ قرمز می باشند (2 و 4). گل های این گیاه معمولاً پس از غروب آفتاب شکوفا شده و دارای عطر دل انگیزی هستند و این موضوع سبب شده است که این گیاه به نام گل مغربی خوانده شود (5).
  تولید بذر آن در کشورهای غربی شروع شد اما تولید این بذر به منظور صادرات در سال ۱۹۸۰ در چین آغاز گردید. در حال حاضر کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده در جهان بیش از ۹۰ درصد تولید بذر گل مغربی را به خود اختصاص داده است (۶).
  هر چند گل مغربی پتانسیل خوبی را به عنوان یک محصول تجاری کشاورزی برای تولید گاما لینولنیک اسید (GLA) دارد اما برخی مشکلات از قبیل گلدهی غیر یکنواخت، ریزش بالای بذرها در طی رسیدن و دوره رشد طولانی (دو ساله بودن) می توانند موانع مهمی بر سر راه تولید این محصول با ارزش باشد (6).
  .


  نیازهای اکولوژیکی و پراکنش جغرافیایی
  گل مغربی بومی مناطق شرقی و مرکزی آمریکای شمالی می باشد. گیاهی است مقاوم به خشکی که در مرحله ی تشکیل برگ های طوقه ای به سرما بسیار مقاوم می باشد. سرد شدن هوا در هنگام تشکیل بذور اثر بسیار منفی بر میزان و اجزای روغن این گیاه دارد و مشخص شده است این گیاه به حالت غرقابی حساس می باشد (۱).
  .

  کاشت، داشت و برداشت
  تکثیر این گیاه معمولا از طریق بذر و به دو صورت کشت مستقیم و کشت غیرمستقیم (نشاکاری) است. کشت غیرمستقیم (نشاکاری) بیشتر توصیه شده است زیرا جوانه زنی بذرها محدود و نامنظم می باشد. در منابع مختلف فاصله کاشت بین ردیف ها ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر و بین بوته ها ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر توصیه شده است (۱).
  لوتی و همکاران (۱۹۸۴) نشان دادند که میزان گاما لینولنیک اسید در عملکرد حاصل از کشت بهاره نسبت به کشت پاییزه در ایتالیا کمتر است. لوی و همكاران (۲۰۰۱) نشان دادند که رژیم های دمایی بالا میزان گاما لینولنیک اسید را کاهش می دهد. لوی و همکاران (۲۰۰۲) نشان دادند که ارقام زود رس گل مغربی می توانند با موفقیت در مناطق گرم کشت شده و میزان گاما لینولنیک اسید بیشتری تولید کنند. افزایش کود نیتروژن سنتز پروتئین ها را بر علیه سنتز اسیدهای چرب تشدید می کند و لذا میزان روغن در بذر کاهش می یابد (۸).
  این گیاه از خرداد تا شهریور به گل رفته و از مرداد تا مهر بذرهای آن می رسند (۲). اطلاعات کمی درباره مدیریت برداشت بهینه گل مغربی وجود دارد. برداشت زود هنگام می تواند کیفیت بذر را کاهش دهد و برداشت دیر هنگام می تواند کمیت بذر را کاهش دهد. خشکاندن گیاهان با علف کش ها روشی است که برای محصولاتی که دارای رسیدن غیر یکنواخت بذرها و تراکم بالای علفهای هرز هستند، استفاده می شود. این روش تلفات بذر را محدود کرده و کیفیت بذرها را بهبود می بخشد البته استفاده از این روش باید با احتیاطات لازم جهت عدم نفوذ سموم به بذور گیاه صورت بگیرد.
  دنگ و همکاران (۲۰۰۱) گزارش کردند که عملکرد بذر گل مغربی در چین در دامنه بین ۱۱۲۵ و ۱۵۳۰ کیلوگرم در هکتار قرار دارد.
  .

  مواد موثره و فرآوری
  بذور كاملاً رسيده و خشك شده بخش دارويي اين گياه را تشكيل مي دهند که بدون بو و با طعم نسبتاً روغني و تلخ هستند. بذرهای این گیاه دارای ۲۰ تا ۳۰ درصد روغن هستند که یک منبع تجاری مهم جهت گاما لینولنیک اسید (GLA) می باشند. مهمترین اجزای روغن این گیاه عبارتند از لینولنیک اسید (70 درصد)، گاما لینولنیک اسید (7 تا 10 درصد)، اولئیک اسید و پالمتیک اسید. گاما لینولنیک اسید یک اسید چرب غیر اشباع ضروری است که به عنوان یک مکمل غذایی و دارویی مطرح بوده و در ساختار غشاهای سلولی، تراوایی پوست و جابجایی کلسترول نقش دارد (8).
  برخی از محققین عنوان کرده اند که با وجود حضور سطوح بالای گاما لینولنیک اسید در بذر گیاهانی مانند گل گاو زبان، به نظر می رسد روغن بذور گل مغربی فعالترین فرم بیولوژیکی گاما لینولنیک اسید را دارا است (۶).
  .

  خواص درمانی و کاربردها
  روغن اين گياه داراي اثرات ضدالتهابي، ترمیم کننده سریع زخم ها، مهار تجمع پلاكت ها، درمان بيماري هاي پوستي مانند اگزماي حساسيتي و درمان عفونت هاي ويروسي است. همچنین در رفع مسمومیت ها به خصوص مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی، در درمان تصلب شرائين و درمان بیمارهای ناشی از كم كاري سلولهای كبدي کاربرد دارد. بدن افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن کمتر قادر به تبدیل لینولنیک اسید به گاما لینولنیک اسید می باشد لذا مصرف روغن بذور گل مغربی تحت نظارت پزشک برای این افراد توصیه شده است.
  برخی از این گونه ها این گیاه بدلیل دارا بودن گل هایی درشت جهت زیبا سازی محیط استفاده می شوند (۶).

  و ادامه دارد …

  از سرکار خانم مهندس نعمتی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم باغبانی گرایش گیاهان دارویی دانشگاه فردوسی مشهد بابت ارسال این مطالب صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.

  محمدتقی عبادی

  منابع مورد استفاده:
  ۱- امیدبیگی، رضا. ۱۳۸۹. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. جلد چهارم. انتشارات به نشر. صفحات ۳۵۱-۳۶.
  ۲- بتولی، ح. ۱۳۸۵. اولین همایش منطقه ای گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر (کشت و پرورش گیاه دارویی گل مغربی در منطقه کاشان).
  ۳- رجالی، فرهاد.، درزی، م.ت. وا،  قلاوند. 1388. تأثیر مصرف کودهای بیولوژیک بر روی جذب عناصرN ،P ، K و عملکرد دانه در گیاه دارویی رازیانه. فصلنامه علمی-پژوهشی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. 19-1 : (1)25.
  ۴- کیانی، ک. ۱۳۸۶. اطلس مصور گیاهان دارویی (شناسایی، محل رویش، زمان برداشت و خواص بیش از ۳۰۰ نوع گیاه دارویی). انتشارات زرقلم.

  ۵ Duke, J.A. 2002. Handbook plant of medicinal herbs. CRC Press.
  ۶- Ghasemnezhad, A. 2007. Investigations on the effects of harvest methods and storage conditions on yield, quality and germination of evening primrose (Oenothera biennis L.) seeds.
  ۷- Gonzalezpaleo, L., Rondanini, d., Vilea, A. 2008. Biomass allocation patterns and reproductive output of four Oenothera L. accessions native to Argentina. Industrial crops and products, 27: 249-256.
  ۸- Ozguven, M., Secroglu, N. 2006.   Effects of Different Nitrogen Doses and Row Spacing Applications on Yield and Quality of Oenothera biennis L. Grown in Irrigated Lowland and Unirrigated Dryland Conditions. Turk J Agric, 30: 125-135.
  ۹- Honermeier, B., Ghasemnezhad, A. Seed yield, oil content and fatty acid composition of Oenothera biennis L. affected by harvest date and harvest method. Industrial crops and products, 25: 274-281.
  ۱۰- Fieldsend, A.F., Morison, J.I.L. 2000. Climatic conditions during seed growth significantly influence oil content and quality in winter and spring evening primrose crops (Oenothera spp.). Industrial crops and products,12: 137-147.
  ۱۱- Honermeier,B., Ghasemnezhad, A. 2008. Yield, oil constituents, and protein content of evening primrose (Oenothera biennis L.) seeds depending on harvest time, harvest method and nitrogen application. Industrial crops and products, 28: 17-23.


  .

 • گزارش مرکز پژوهشهای مجلس از وضعیت تجارت گیاهان دارویی ایران

  در ایران چنین به نظر می‌رسد که هنوز از ظرفیت‌های موجود کشور در این زمینه به خوبی بهره‌برداری نشده است و ایران فاقد جایگاه مناسب در بازارهای جهانی است و سهم کمتر از دو درصدی کشور از تجارت جهانی این بخش دلیلی بر این مدعاست.

 • قرارداد بازاریابی برای صادرات ۵۰ هزار کارتن گلاب به امارات منعقد شد

  عامل توسعه خوشه صنعتی گلاب و عرقیات گیاهی میمند فارس گفت: با برگزاری تور تجاری خارجی ویژه برخی از اعضای این خوشه صنعتی در کشور امارات،قرارداد بازاریابی برای صادرات ۵۰ هزار کارتن گلاب به این کشور منعقد شد.

 • شناسایی گیاه ضدپیری در هیمالیا

  پزشکان و متخصصان گیاهان دارویی در هند موفق به شناسایی یک گیاه مفید با خاصیت ضد پیری در هیمالیا شده‌اند.

 • حفظ الصحه ناصری

  اثر محمد كاظم گيلاني ( فرزند محمد رشتي: ملك الاطباء گيلاني)
  تصحيح و تحقيق: دكتر رسول چوپاني

  آشنايي با سته ضروريه و مباني تدابير حفظ تندرستي براساس سن، مزاج، جنسيت، چاقي، لاغري، مسافرتهاي خشكي و دريايي، بهداشت اعضاء و اندامهاي مختلف و دانش تغذيه و انواع مواد غذايي و نيز پيش آگهي بيماريها
  قیمت کتاب: ۵۰۰۰تومان

 • حفظ الصحه ناصری

  اثر محمد كاظم گيلاني ( فرزند محمد رشتي: ملك الاطباء گيلاني)
  تصحيح و تحقيق: دكتر رسول چوپاني

  آشنايي با سته ضروريه و مباني تدابير حفظ تندرستي براساس سن، مزاج، جنسيت، چاقي، لاغري، مسافرتهاي خشكي و دريايي، بهداشت اعضاء و اندامهاي مختلف و دانش تغذيه و انواع مواد غذايي و نيز پيش آگهي بيماريها
  قیمت کتاب: ۵۰۰۰تومان

 • برهان رسا

  بازنويسي كتاب مقامع الرشيق لمنكري طب العتيق

  مولف: اعتماد الاطباء دكترحاج ميرزا حسين همداني
  به انضمام تك نگاره هاي پزشكي به صورت مصور
  تصحيح و تحقيق: رضايي زاده- طاهري پناه    سال 1386

  مولف هم بر علوم پزشكي غربي و هم بر مكتب طب سنتي تجربه و تسلط داشته و باور به كارايي هردو دانش در اي خود به دور از افراط و تفريط داشته كه اهميت كتاب را دو چندان مي كند.
  قیمت کتاب: ۴۵۰۰ تومان

 • برهان رسا

  بازنويسي كتاب مقامع الرشيق لمنكري طب العتيق

  مولف: اعتماد الاطباء دكترحاج ميرزا حسين همداني
  به انضمام تك نگاره هاي پزشكي به صورت مصور
  تصحيح و تحقيق: رضايي زاده- طاهري پناه    سال 1386

  مولف هم بر علوم پزشكي غربي و هم بر مكتب طب سنتي تجربه و تسلط داشته و باور به كارايي هردو دانش در اي خود به دور از افراط و تفريط داشته كه اهميت كتاب را دو چندان مي كند.
  قیمت کتاب: ۴۵۰۰ تومان

 • طب اسلامی

  در این کتاب به توضیح در مورد طب اسلامی، ارکان  و ابزار درمان در طب اسلامی، توصیف بدن انسان، تشخیص بیماری ها براساس اخلاط چهارگانه و درمان بیماری های شایع  در طب سنتی پرداخته شده است.

  مولف: حجه الاسلام سید صفرعلی لکی صرافی   1389
  قیمت کتاب: ۵۰۰۰ تومان

RSS
Follow by Email