دکتر غلامرضا کردافشاری، متخصص طب سنتی در گفتگو با سلامانه:
۱۰۰ سال در طب سنتی عقب افتادیم

سلامانه :طب سنتی ریشه در فرهنگ پزشکی ما دارد اما این طب،‌ تا چه اندازه در کشورمان پیشرفت کرده است و آیا تنها محدود به تجویز دم‌نوش‌ها و مصرف گیاهان دارویی می‌شود؟

دکتر غلامرضا کردافشاری، متخصص طب سنتی در پاسخ به این سوال به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه گفت: «طب سنتی از سال ۱۳۸۶، به‌طور رسمی وارد دانشگاه تهران شد و از آن سال، دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، ایران و شاهد، اقدام به جذب دانشجوی طب سنتی از میان پزشکان عمومی و داروسازان کردند».

در حال حاضر، فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار و حدود ۴۰۰-۳۰۰ نفر هم مشغول به تحصیل در رشته طب سنتی هستند تا بتوانند طب بوعلی سینایی را در کشور گسترش دهند و به مردم در این زمینه خدمت کنند.

این استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: «آکادمیک شدن طب سنتی به معنای ورود آن به دنیای پزشکی و عرصه سلامت است. یعنی ما شاهد اعتمادسازی و تولید داروهای گیاهی در راستای گسترش علمی و صحیح طب سنتی هستیم تا جایگاه، طب سنتی در کشورمان، دوباره احیا و حفظ شود».

کردافشاری معتقد است که فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها و مسولان کشور درباره طب سنتی،‌ شرایطی برای مردم ایجاد می‌کند که آنها، این طب را به عنوان یک روش درمانی، انتخاب کنند و خودشان تصمیم بگیرند که بیماری‌شان را با طب مدرن درمان کنند یا طب سنتی.

«متاسفانه، ما ۱۰۰ سال در طب سنتی عقب افتادیم و باید تلاش کنیم تا با طی کردن مسیرهای علمی روز، دوباره این طب را در کشورمان احیا کنیم. ما با ایجاد رشته‌های دانشگاهی در زمینه تدریس و تحصیل طب سنتی و تولید گیاهان دارویی، گام بزرگی در جهت پیشرفت این طب برداشته‌ایم».