مسوول زراعت جهاد کشاورزی فلاورجان در مصاحبه با ایرنا گفت: کشت آزمایشی گیاه استویا در این شهرستان با هدف تولید شیرین‌کننده‌های بیشتر و حل مشکل تک‌محصولی بودن کشاورزی بسیاری از مناطق ایران نیز آغاز شده است.

ابوالفضل رضوی افزود: این گیاه برخلاف شکرهای شیمیایی تولید شده که بیشتر اثرات کوتاه مدت و بلندمدت سوء برای سلامت انسان دارد، نه تنها یک ماده کاملا طبیعی و مفید به لحاظ عاری بودن از انرژی و کالری است بلکه به جهت تاثیر مثبت بر افزایش طعم و بهتر کردن مزه غذا شناخته شده است.

وی گفت: با توجه به اهمیت جامعه سالم، استویا می تواندجایگزین مناسبی برای تامین شیرین کننده ها باشد.

رضوی گفت: در کشور ما بر اساس برنامه راهبردی وزارت صنعت،معدن و تجارت مقرر شده است تا ۳۰ درصد از سرانه شکر کشور با استویا جایگزین شود.

تولید کننده این گیاه در مصاحبه با ایرنا گفت: ˈاستویاˈ (STEVIA)گیاهی بومی کشور پاراگوئه است و در مناطق گرمسیر رشد می کند.

محمد بهبهانی افزود: برگ خشک این گیاه ۳۰ برابر شیرین‌تر از شکری است که در منازل استفاده می کنیم و شکری که از این گیاه استخراج می شود ۳۰۰ برابر شیرین تر از قند است.

وی گفت: استویا در حال حاضر به عنوان شیرین کننده شناخته شده و آن را در نوشیدنی ها، شیرینی ، شکلات ها، مربا، آدامس، سس ها، کچاپ و ماست می توان استفاده کرد.

این کار آفرین نمونه استان اصفهان در رابطه با روش تولید این محصول گفت: این گیاه در محیط آزمایشگاهی توسط کارشناسان با استفاده از تکنیک کشت بافت تکثیر و گیاهچه تولید می شود سپس گیاهچه به فضای کنترل شده ای با شرایط نزدیک به شرایط عادی منتقل شده و بعد از دو تا سه هفته آماده تحویل به کشاورزان خواهد شد.

وی گفت: شمال کشور شرایط پرورش گیاه استویا در فضای آزاد را داراست ولی در استان اصفهان فقط در گلخانه می توان این گیاه را پرورش داد.

بهبهانی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از پنج هزار گیاهچه استویا در شهرستان فلاورجان تولید شده است و به استان های هدف که عمدتا شمال کشور است ارسال می شود.

شهرستان فلاورجان با ۲۴۹ هزار نفر جمعیت در ۱۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))
کلیدواژه ها :