به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی به نقل از برنا، صالحی سورمقی با اشاره به این که تغذیه به روش‌های مختلف روی حافظه انسان تاثیر می‌گذارد، اظهار داشت: مهم‌ترین دلیلی که بعضی از گیاهان دارویی را برای تقویت حافظه و رفع نسیان یا فراموشی، مناسب ساخته، وجود مقادیر زیادی «لیسیتین» به‌عنوان چربی فسفردار است که برای تقویت سیستم اعصاب مرکزی و قوای فکری بسیار ضروری و حیاتی محسوب می‌شود.

وی افزود: آویشن، اسطوخودوس، رزماری یا اکلیل کوهی، انجیر، بادام، چغندر، خردل، گیاه جینسینگ، زعفران و سیر از جمله گیاهان موثر بر افزایش حافظه و تقویت آن است.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: بالا بودن میزان فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلر، سدیم و آهن در برخی گیاهان، خاصیت ضدافسردگی، ضدضعف عصبی و کاهش‌دهنده علائم استرس و فشار روانی دارد.

وی ادامه داد: این مواد کمک زیادی به تحریک مغز و قوای فکری می‌کند و در نتیجه میزان بازدهی قسمت‌هایی که کار بازیابی و به‌خاطر‌سپاری اطلاعات را دارند، افزایش می‌دهد. وجود مقادیر زیاد قند طبیعی در گیاهان دارویی یا برخی میوه‌ها اثر مستقیم و فوری بر علائم افسردگی، ضعف اعصاب، کندی ذهن و پایین‌بودن عملکرد مغز دارد.

این داروساز تأکید کرد: افراد باید توجه داشته باشند که گیاهان دارویی باید با تائید پزشک متخصص مصرف شود، چون انتخاب اشتباه گیاهان می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))
کلیدواژه ها :