به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی به نقل از فارس، محمد اکبرزاده بعدازظهر امروز در نشست مطبوعاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران بیان داشت: حدود ۲ هزار گونه گیاهی در مازندران وجود دارد که ۲۵۰ گونه دارویی و در صنایع بسته‌بندی و غذاسازی کاربرد دارد.

وی گفت: ۸۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور موجود است که ۲۵۰ گونه گیاه دارویی بومی مازندران است و مازندران رتبه اول در تنوع و حضور گونه‌های گیاهان دارویی را در کشور دارد.

اکبرزاده تصریح کرد: ۶۷۵ هکتار به کشت گل گاو زبان ایرانی و ۱۰۰ هکتار به کشت بادرنج، آویشن و نعنا فلفلی در اراضی بالادست استان کشت شده است.

محقق گیاهان دارویی و مراتع مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: امسال قیمت گل گاوزبان به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده است در صورتی که در سال گذشته کیلویی ۱۵ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شده است و این برای کشاورزان نوید خوبی است.

وی گفت: در شش سال گذشته ۵۰ پایان‌نامه گیاه دارویی و صنایع غذایی و دارویی راهنمایی شده است و بیشتر گونه‌های گیاهان دارویی استان ایندمیک هستند و فقط در داخل استان رشد می‌کنند.

اکبرزاده با بیان اینکه کشاورزان به کشت گیاهان دارویی رغبت می‌کنند، تاکید کرد: با به وجود آمدن صنایع تبدیلی در مازندران کشاورزان به راحتی و به قیمت مناسب محصولات خود را می‌فروشند.

به گزارش فارس، در ایران ۱۵ درصد از گیاهان دارویی در صنایع دارویی به کار می‌رود.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))