بازارچه آنلاین گیاهان دارویی به اطلاع تولیدکنندگان و محققین محترم گیاهان دارویی می رساند که مقداری بذر گیاه دارویی خار مقدس با تخفیف ویژه به قیمت کیلویی ۳۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. لذا علاقه مندان می توانند در انتهای همین نوشته، اطلاعات خود را ثبت کرده تا کارشناسان ما با آنان تماس حاصل نمایند.

به منظور برقراری هرچه آسانتر ارتباط با شما، لطفا آدرس ایمیل فعال و صحیح و همچنین شماره تلفن همراه خود را درج نمایید.

توضیحاتی در مورد گیاه دارویی خار مقدس:

خارمقدس (Cnicus benedictus L) از تیره میناسانان(Asteraceae)  بومی نواحی مدیترانه و قاره آسیا از جمله ایران است که اغلب در انگلستان، آلمان، روسیه، چین، هند و آفریقا مورد استفاده قرار می­گیرد و به طور خودرو در جنوب اروپا، بویژه در مناطق رویشی درختان زیتون می­روید. در ایران به نام­های محلی اشتر خار و کرکول شناخته می‌شود که دارای دامنه انتشار وسیعی از جمله (آذربایجان (تبریز، ماکو، ارومیه، جنوب سلماس) دشت مرغان، گرگان، مازندران (آمل)، گیلان، تهران، شهرستانک، دماوند، آبگرم، هشتگرد، سرخه حصار، بین آبعلی و تهران، بین کرج و تهران، قزوین، کرمانشاه، همدان، لرستان، بختیاری، خوزستان، فارس (شیراز) مهارلو، جهرم، دشت ارژن بوشهر، بین بوشهر و برازجان، کرمان، خراسان است (امید بیگی، ۱۳۷۶). خار مقدس دارای طعم تلخ، بوی نا­مطبوع، ریشه کوچک، ساقه راست به ارتفاع ۴۰ تا۶۰ سانتی­متر و زاویه­دار و برگ­های بزرگ، متناوب به رنگ سبز روشن با کناره­های منقسم، دندانه­دار و منتهی به یک خار نوک تیز است(Grigorescu et al., ۱۹۸۶) .

برگ­ها و سرشاخه­های این گیاه در مرحله گلدهی چیده می­شوند و به دلیل دارا بودن ترکیب کنی­سین در طب گیاهی به صورت دم کرده به عنوان تب بر، اشتها آور، تصفیه کننده خون، تقویت کننده معده و ضد نفخ مورد و در استعمال خارجی اثرالتیام دهنده و رفع چرک زخم را دارد(Bojor, 2003) . این ترکیب در داروسازی کاربرد وسیعی دارد. این گیاه خاصیت ضد میکروبی دارد با عفونت ویروسی مقابله می­کند و می­تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد (Sullivan, 1997). با تحریک ترشح اسید معده، سوءهاضمه و نفخ را از بین می­برد. خونریزی را بند می­آورد و برای درمان زخم، کورک و غیره موثر است خاصیت تصفیه کنندگی خون را بر عهده دارد. شیر مادران را افزایش می­دهد، سردرد را برطرف می­کند و تب بر است.

خار مقدس، عملکرد مغز را تقویت می­کند و باعث رفع افسردگی، خستگی مفرط و سرگیجه می­شود. بذر خار مقدس حاوی ۲۸-۲۴ % روغن است و مواد کنسانتره روغنی آن یکی از مواد غذایی با ارزش برای تغذیه دام به خصوص گاو به شمار می­رود (امید بیگی، ۱۳۷۶).

خار مقدس بسیار غنی از مواد با اهمیت بیولوژیکی بالقوه، از جمله گلوکوزیدهای لاکتون سزکویی ترپن که ترکیب عمده تشکیل دهنده آن شامل کنی‌سین[۱] (%۷/۰-۲/۰) است که عامل اصلی تلخی در پیکره رویشی گیاه است (Schneider et al., ۱۹۸۷; Bissett, 1994)  و ترکیبات سزکویی ترپنی دیگری که از آن جدا شده است از جمله آبسینتین[۲]، پلی­اکتیلن[۳] است. از دیگر ترکیبات، لیگنان­ها از جمله ارکتی­گنین[۴]و تراکلوگنین[۵] ، فلاونوییدها و تانن­ها (۸%) موسیلاژ (۵ تا ۱۰ %)، اسانس­های ضروری (%۳/۰) شامل پی سی آمین[۶]، فنکون [۷]و سیترال [۸]  و سینام آلدئید[۹] و روغن بذر است.

ﻋﺪم آﮔﺎﻫﯽ از ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺻﺤﯿﺢ زراﻋﯽ و ﻧﺎﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮدن ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺑﻪ زراﻋﯽ در گیاهان دارویی ﻋﻮاﻣـﻞ اﺳﺎﺳـﯽ در ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﻮدن ﻋﻤﻠﮑﺮد ﻣﯽ­ﺑﺎﺷﺪ.

حال شما محقق عزیز یا تولید کننده  در زمینه گیاهان دارویی اگر برای انجام تحقیقات به زراعی به بذر مرغوب نیاز داشتید  با ما تماس بگیرید. حتما به دانشجویان و همکاران تخفیف قابل توجه می دهیم.

.