به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سفیر هند گفت: متخصصان خراسان جنوبی و هند می توانند در زمینه های فرآوری گیاهان دارویی، آی تی و آی سی تی با یکدیگر تبادلات علمی داشته باشند .
سائوراب کومار امروز دردومین روز از سفر خود به خراسان جنوبی در نشست تخصصی توسعه روابط تجاری حوزه فناوری خراسان جنوبی با هندوستان افزود: ما در هند مراکز علمی قوی درباره فرآوری و بهره برداری از گیاهان دارویی داریم و علاقه مندیم این تکنولوژی را به خراسان جنوبی منتقل کنیم.
وی با ابراز خرسندی از همکاریهای علمی ایران و هند در خراسان جنوبی گفت: ما در گفتگوها به این نتیجه رسیدیم که علم و تکنولوژی از زمینه های خوب همکاری بین دو کشور است.
کارشناس گیاهان دارویی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه در استان بیش از ۱۵۰۰ گونه گیاه دارویی می روید گفت: ماده مؤثر گیاهان دارویی خراسان جنوبی بیشتر از میانگین کشوری آن است و این امتیازی ویژه برای این استان محسوب می شود.
آقای پویان افزود: تنها ۳۰ درصد گیاهان دارویی استان مورد بهره برداری قرار می گیرد و تعاملات علمی با کشورهای دوست مانند هند می تواند در این باره نقش بسزایی داشته باشد.
وی گفت: اگر بتوان از تکنولوژی هند برای استخراج دارو از گیاهان دارویی استان بهره برد می توان ارزش افزوده این گیاهان مانند عناب و زرشک را به دو هزار برابر افزایش داد.
رئیس پارک علم و فناوری استان هم گفت: ما در خراسان جنوبی سعی داریم استعدادهای انسانی و طبیعی را به سمت اقتصاد نوین هدایت کنیم و کشور هند می تواند در این زمینه به ما کمک کند.
آقای دوستی افزود: بازار بزرگی در خراسان جنوبی برای محصولات هند و همچنین جاذبه های زیادی در هند برای تولیدات فناورانه خراسان جنوبی وجود دارد.
وی گفت: سعی داریم در تعاملات علمی و تجاری با هند تکنولوژی های این کشور را به استان وارد کنیم و با ایجاد صنایع مرتبط با ظرفیت های خراسان جنوبی به رونق اقتصادی منطقه سرعت دهیم.
پس از این نشست، سفیر هند از مجموعه تاریخی اکبریه بیرجند نیز دیدن کرد.

اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))