به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی به نقل از خبرگزاری آریا، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس نهم گفت: متأسفانه کشورهای خارجی مواد اولیه گیاهان دارویی تولید داخل را به‌صورت گسترده می‌خرند و بعد از آن محصولات فرآوری شده را با مبالغ کلان به کشورمان می‌فروشند.

امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به جایگاه چهارمی کشور در تنوع گیاهان دارویی در سطح جهان، افزود: تنوع اقلیمی ایران و به تبع آن پوشش متنوع گیاهی که موجب افزایش کیفیت، درصد و نوع عناصر موجود در گیاهان دارویی شده توان بسیار مناسبی را برای ورود ایران به تجارت بین‌المللی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی فراهم کرده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر وجود منابع مناسب و چشمگیر گیاهان دارویی٬ افزود: ظرفیت‌های بالای کشور در تولید و کشت گیاهان دارویی باید مسئولان را به سرمایه‌گذاری در بخش تجاری و صنعتی‌سازی گیاهان دارویی وادارد که توسعه حوزه داروهای گیاهی به طور حتم موجب پویایی صنعت و اتقصاد کشور می‌شود.

وی با اعلام این که افزایش مصرف و گرایش مردم کشور به داروهای شیمیایی نگران‌کننده است، افزود: این موضوعات نشانگر کاهش برنامه‌ریزی در حوزه طب سنتی و داروهای گیاهی است، از این‌رو مسئولان باید برای کنترل مصرف این‌گونه محصولات چاره‌ای بیاندیشند، که هم‌اکنون بهترین راه افزایش و تنوع دادن به داروهای گیاهی است.

این نماینده مجلس نهم٬ ادامه داد: توسعه چشمگیر حوزه گیاهان دارویی و جایگزینی این حوزه با صادرات نفتی می‌تواند اقتصاد کشور را شکوفا کند.قاضی‌زاده‌هاشمی با تأکید بر لزوم حمایت از تولید صنعتی گیاهان دارویی٬ گفت: متأسفانه کشورهای خارجی مواد اولیه گیاهان دارویی تولید داخل را به‌صورت گسترده می‌خرند و بعد از آن محصولات فرآوری شده را با مبالغ کلان به کشورمان می‌فروشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم، خواستار توسعه تحقیقات پیرامون حوزه گیاهان دارویی شد و گفت: تنها در صورتی که تحقیقات کارشناسی از سوی متخصصان این امر صورت گیرد، می‌توان دارویی متناسب با تمام شاخص‌های علمی و بین‌المللی ایجاد کرد و راه را برای صادرات داروهای گیاهی باز کرد.

بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، کشور ما مانند ۵۰ سال گذشته بیشتر در زمینه تولید عرقیات گیاهی فعالیت دارد و تنها طی دهه گذشته روی تولید حدود ۱۷۰ نوع داروی گیاهی سرمایه‌گذاری کرده که آنها هم در بازار داخلی به فروش می‌رسند.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))