به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری تسنیم, غلامرضا امین دکترای فارماکوگنوزی اظهار داشت: تنوع گونه‌های گیاهی بسیار باارزش در ایران موجب  پیشرفت صنعت گیاهان دارویی در سال‌های اخیر شده است.

به‌گفته وی پیشرفت‌های چشمگیر تحقیقات پایه‌ای و کاربردی، تولید بذر و نهال، کشت، برداشت، آماده سازی و فرآوری‌های صنعتی در زمینه تهیه اسانس از مهمترین مسائلی است که در صنعت گیاهان دارویی رخ داده است.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: همچنین تولید عرقیات، عصاره‌ها، تولید فرآورده‌های غذایی، تولید داروهای انسانی و دامی، تولید فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و داروهای طب سنتی با به‌کارگیری انواع گیاهان دارویی در سال‌های گذشته و خصوصاً دهه معاصر، قابل ستایش است.

امین خاطرنشان کرد: تدوین قوانین و مقررات توانمند و نیز ایجاد صندوق‌های حمایت کننده در زمینه صنایع مرتبط با گیاهان دارویی و خصوصاً ایجاد ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی از نقاط درخشان در کارنامه گیاهان دارویی کشور هستند.

وی ابراز کرد: بررسی آنچه در گذشته اتفاق افتاده و نقاط مثبت و منفی آنها و چشم‌انداز آینده‌ای که در سال ۱۴۰۴ در دست ترسیم است, بیانگر چالش‌هایی است که باید برای راه‌حل‌یابی آنها، بیندیشیم، راهکار بیابیم و آنچه را لازم است انجام دهیم.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: گیاهان دارویی و داروهای گیاهی زنجیره بسیار وسیعی است که به آموزش کارشناسان قوی نیاز دارد که بتوانند در این زمینه فعیت‌های گسنرده برای ترویج این صنعت داشته باشند.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))