به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی به نقل از جام جم، دکتر صالحی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: همان‌طور که همه می‌دانیم تغذیه به روش‌های مختلف روی حافظه انسان تاثیر می‌گذارد. مهم‌ترین دلیلی که بعضی از گیاهان دارویی را برای تقویت حافظه و رفع نسیان یا فراموشی مناسب ساخته، وجود مقادیر زیادی «لیسیتین» به عنوان چربی فسفردار است که برای تقویت سیستم اعصاب مرکزی و قوای فکری بسیار ضروری و حیاتی محسوب می‌شود.

بالا بودن میزان فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلر، سدیم و آهن در برخی گیاهان، خاصیت ضدافسردگی، ضدضعف عصبی و کاهش‌دهنده علائم استرس و فشار روانی دارد.

این مواد کمک زیادی به تحریک مغز و قوای فکری می‌کند و در نتیجه میزان بازدهی قسمت‌هایی که کار بازیابی و به‌خاطر‌سپاری اطلاعات را دارند، افزایش می‌دهد.

وجود مقادیر زیاد قند طبیعی در گیاهان دارویی یا برخی میوه‌ها اثر مستقیم و فوری بر علائم افسردگی، ضعف اعصاب، کندی ذهن و پایین‌بودن عملکرد مغز دارد.

آویشن، اسطوخودوس، رزماری یا اکلیل کوهی، انجیر، بادام، چغندر، خردل، گیاه جینسینگ، زعفران و سیر از جمله گیاهان موثر بر افزایش حافظه و تقویت آن است.

توجه داشته باشید که گیاهان دارویی باید با تائید پزشک متخصص مصرف شود، چون انتخاب اشتباه گیاهان می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))
کلیدواژه ها :