دكتر علي صالح‌نيا، مديرعامل لابراتوار تحقيقات كاربردي گياهان دارويي لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: ماده موثره داروي گياهي «دنتول» از مرزه كوهي گرفته شده كه به عنوان يك ضد عفوني كننده باعث از بين رفتن همه ميكروب‌ها و بيوفيلم دهان (لايه ميكروبي كه سطح دهان را پوشش مي‌دهد) مي‌شود.

وي با بيان اينكه با مصرف اين داروي گياهي تمام باكتري‌هاي مفيد و مضر در درون دهان از بين مي‌روند، ابراز عقيده كرد: از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد دهان هم به سود سلامتي بدن است چرا كه با از بين رفتن اين باكتري‌هاي مفيد، باكتري‌هاي مفيد جوانتري از طريق صورت و پوست وارد دهان شده و با توجه به جوان‌تر بودن قدرت توليد ويتامين‌هاي مفيد بيشتري در درون دهان دارند.

صالح‌نيا با اشاره به اينكه باكتري‌هاي مفيد در دوران پيري مواد سمي و مضري در درون دهان ترشح مي‌كنند، خاطرنشان كرد: مصرف روزانه يك قطره از داروي گياهي دنتول در هنگام مسواك زدن بر روي خمير دندان يا با شست‌وشوي دهان با نيمي از ليوان آب، ضمن از بين بردن تمامي ميكروب‌هاي در حال رشد، مانع پوسيدگي دندان و بروز بوي نامطبوع دهان (halitosis) مي‌شود كه ناشي از رشد ميكروب‌ها درون پرزهاي زبان و فضاي بين دنداني است‌.

وي درباره اثرات اين داروي گياهي اذعان كرد: دنتول داراي چندين ويژگي بيولوژيکي مانند اثر ضد التهابي، ضد باکتريايي و ضد قارچي بوده به گونه‌اي كه وقتي باکتري‌ها در معرض دنتول قرار مي‌گيرند، بيوفيلم آن‌ها خشک و غير فعال مي شود و به اين ترتيب دنتول از رشد و شکل گيري بيوفيلم‌ها – كه به طور طبيعي مرکب از گونه هاي ميکروبي متعدد هستند – ممانعت ايجاد كرده و به اين ترتيب ميکروارگانيسم‌هاي شايع عفونت هاي اندودنتيک را قوياً مهار مي کند.

صالح نيا درباره مکانيسم اثر اين فرآورده ي دارويي ادامه داد: ويژگي‌هاي ذکر شده براي دنتول به دليل عملکرد جزء فنلي اصلي آن يعني کارواکرول است كه به علت طبيعت آبگريز با دو لايه ليپيدي غشاي سيتوپلاسمي بر همکنش كرده و سبب خراب شدن آن و نشت مواد سلولي از قبيل، يون‌ها، آدنوزين تري فسفات (ATP) و اسيد نوکلئيک مي‌شود.

وي با اشاره به اثر بي حس کنندگي اين فرآورده به ايسنا گفت: دنتول باعث مهار درد در موارد آفت و پوسيدگي دندان و همچنين بيماري لثه مي‌شود و نه تنها نياز به ضددردهاي غيراستروئيدي را از بين مي برد بلکه بيمار را از آنتي بيوتيک‌ها بي نياز مي کند.

مديرعامل لابراتوار تحقيقاتي كاربردي گياهان دارويي لرستان، مصرف اين دارو را در بيماران نقص ايمني يا كساني كه داروهاي سركوب كننده ايمني مصرف مي‌كنند مفيد خواند و افزود: پوسيدگي دندان ناشي از رشد ميكروب‌ها در بين ترك‌هاي ريز و بوي بد دهان ناشي از رشد ميكروب‌ها در عمق پرزهاي زبان است و از آنجايي كه داروي دنتول داراي قدرت نفوذ بسيار بالايي است در درون اين شكاف‌ها ريز نفوذ كرده و مانع رشد ميكروب‌ها و مشكلات ناشي از آن‌ها مي‌شود.

به گفته وي، پيشگيري از پوسيدگي دندان‌، تنفس مطبوع، فعال كردن باكتري‌هاي مفيد دهان و …. از ويژگي‌هاي استفاده از اين داروي گياهي است.

صالح‌نيا در پايان با بيان اينكه اين دارو در مقياس انبوه به توليد رسيده و در بازار موجود است، تصريح كرد: از آنجايي كه داروي گياهي دنتول هم در پيشگيري از ابتلا به درد و عفونت در دهان و هم در تسكين و رفع آن موثر است مي‌تواند در كاهش مصرف داروهاي مسكن و آنتي‌بيوتيك نقش موثري ايفا كند.

گفتني است، اين دستاورد علمي تحقيقاتي موفق به كسب رتبه نخست هفتمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ بهايي در بخش فن‌آفرينان رشد يافته شده است.


آیا از مزایای نوارابزار رایگان شبکه خبری گیاهان دارویی مطلعید؟ (مطالعه بیشتر و نصب رایگان نوارابزار)

ارسال این مطلب به کلوب دات کام

کلیدواژه ها: